Zwrot VAT za zakup niektórych materiałów budowlanych

Zwrot VAT za zakup niektórych materiałów budowlanych

Ulga obowiązuje od 1 mają 2004 roku i za zakupione w tym okresie materiały budowlane możemy wnioskować o zwrot wartości VAT. Wniosek VZM-1 o zwrot VAT można złożyć tylko raz w roku. Nie jest ważne jednak, jakiego okresu dotyczą faktury.

Nie jest również istotne, czy budowa domu, której dotyczy wniosek jeszcze trwa czy już się skończyła.

Wniosek na formularzu VZM-1 składa inwestor w Urzędzie Skarbowym. Małżonkowie mogą się rozliczać razem lub osobno. Zwrot może być jednak przyznany wyłącznie osobie, która posiada tytuł prawny do budowanej czy remontowanej nieruchomości. Czyli nabywcami materiałów budowlanych mogą być osoby, posiadające akt własności, spółdzielcze prawo lokalu itp., ale także osoby, które z właścicielem mają stosowną umowę np. na użyczenie nieruchomości czy umowę najmu.

Wszystkie zakupy należy udokumentować, zatem niezwykle istotne jest zbieranie wszystkich faktur VAT wystawionych za zakupione materiały budowlane. Ich wykaz będzie koniecznym załącznikiem do wniosku o zwrot VAT.

We wniosku należy również określić rodzaj prowadzonych czy zakończonych prac: czy była to budowa domu czy remont mieszkania, adaptacja poddasza itp. Ważne jest to, że ustawodawca wyraźnie określił, iż chodzi o budowę czy remont domu, mieszkania, czy ich części. Jeżeli więc projekty garaży są w bryle budynku, materiały budowlane do ich wykonania zaliczają się do zwrotu. Jeżeli zaś garaż stanowi osobny budynek, nie będą się one kwalifikować do ulgi.

 

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Okna energooszczędne poznamy po wartości współczynnika U ? zwróćmy uwagę, czy producenci okien podaję tę wartość dla całego okna, czy tylko na szyby. Współczynnik U dla całego okna w domach energooszczędnych nie może być wyższy niż 1,5 W/m2K, podczas gdy normy prawne przewidują, że domy jednorodzinne posiadają okna o współczynniku U 1,7 ? 1,8 W/m2K….

    Read more
  • Domki letniskowe Spędzając wakacje nad naszym polskim morzem możemy zauważyć, że z roku na rok przybywa drewnianych domków letniskowych na wynajem. Jest to bardzo dobra alternatywa dla murowanych pensjonatów i hoteli. Można wyliczać liczne zalety domków drewnianych. Jednym z nich jest odskocznia od naszych betonowych mieszkań czy domów, w których spędzamy niemalże cały rok. Zapach…

    Read more