Zmiana stawek VAT a budowa domu

Od 1 stycznia 2011 roku zmieniają się obowiązujące dotychczas stawki VAT.

Podstawowa stawka VAT wzrośnie z 22 na 23 %. Stawka, która do tej pory wynosiła 7% podwyższy się do 8%, a stawka 3% – do 5%. Niektóre produkty i usługi objęte dotychczas zerową stawką, również wzrosną do 5%. Zmiana stawek VAT wpłynie na ceny wielu produktów i usług, obejmie również projekty domów.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych sprzedawane były dotychczas albo jako produkty i wtedy VAT wynosił standardowo 22%, albo należały do grupy książkowej, która miała zerową stawkę VAT.
materialy budowlane Zmiana stawek VAT a budowa domu

Zmiana stawek VAT a budowa domu

Od nowego roku projekty domów będą miały stawkę ? odpowiednio ? 23% lub 5%. Należy pamiętać, że oferowane gotowe dokumentacje architektoniczne to nie tylko plany domów jednorodzinnych, ale również domy wielorodzinne czy w zabudowie szeregowej, które kupowane są najczęściej przez firmy deweloperskie.

Gotową formę mają również projekty garaży, projekty budynków gospodarczych oraz projekty szamb, obór czy stajni. Dotychczasowo taki gotowy projekt objęty był stawką 22-procentową. Od stycznia 2011 zmieni się ona na obowiązujące 23%.

Niemalże każdy projekt domu posiada szacunkowy kosztorys. Projekty domów z kosztorysem są wymagane np. jeśli inwestor stara się o kredyt na budowę domu. Dotychczas koszt budowy domu w formie inwestorskiego dokumentu, objęty był stawką 22% – po nowym roku wzrośnie ona do 23%. Taka sama zmiana dotyczyć będzie zapłaty za usługi projektowe, do których należy nie tylko adaptacja projektu, ale również prace godezyjne, wykonanie map do celów projektowych itp.

Ceny materiałów budowlanych również ulegną zmianie. Tu należy wspomnieć jednak o możliwości zwrotu VAT za niektóre z nich. O zwrot podatku mogą ubiegać się osoby, które budują lub remontują domy jednorodzinne czy mieszkania.

 

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Lublin domy szkieletowe

    Domy szkieletowe – co warto o nich wiedzieć? O domach szkieletowych zrobiło się głośno już kilkanaście lat temu. Jednak dopiero od niedawna coraz więcej klientów decyduje się na to, by zamieszkać w domu, który powstaje w zaledwie kilka miesięcy. Gdzie można taki dom kupić? Jakie są jego zalety? Na te oraz na wiele więcej pytań…

    Read more
  • Zakup okien – na co zwrócić uwagę?   Wybierając projekty domów, szukamy takich, których kosztorys budowy nie będzie przekraczał naszych możliwości. Jednak oszczędności na placu budowy nie są już tak powszednie, jak niegdyś. Bardziej zwracamy już uwagę na koszty przyszłej eksploatacji, tym bardziej, że mamy obowiązek uzyskania certyfikatu energooszczędnego. Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia…

    Read more