Zakup okien – na co zwrócić uwagę?

Okna energooszczędne poznamy po wartości współczynnika U ? zwróćmy uwagę, czy producenci okien podaję tę wartość dla całego okna, czy tylko na szyby. Współczynnik U dla całego okna w domach energooszczędnych nie może być wyższy niż 1,5 W/m2K, podczas gdy normy prawne przewidują, że domy jednorodzinne posiadają okna o współczynniku U 1,7 ? 1,8 W/m2K.

Im niższa wartość współczynnika, tym okna generują mniejsze straty energii, dlatego sprzedawcy często posiłkują się współczynnikiem Uos dla szyby. W szybach energooszczędnych wynosi on zaledwie 0,5-0,6 W/m2K, więc z punktu widzenia marketingu, wartość ta wygląda naprawdę imponująco. Jednakże o energooszczędności okien świadczy nie tylko szyba, ale i okucia okienne, profil okna, sposób osadzenia szyby w ramie, dlatego należy sprawdzać wartość dla całego okna.

Bez względu na to, jaki rozmiar okien przewiduje projekt domu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bezwzględnie powinniśmy wybrać modele, które zapewnią naszemu dobytkowi, a przede wszystkim naszym najbliższym poczucie bezpieczeństwa. Niebezpieczeństwo związane z włamaniem się przez okna grozi mieszkańcom domów i mieszkań. Według statystyk to właśnie tę drogę wybierają złodzieje na dostanie się do wnętrza.

O tym, że domy jednorodzinne bez okien nie mają racji bytu, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale okna stanowią dziś dosyć dużą część powierzchni. Projekty domów nowoczesnych bardzo często przewidują duże okna balkonowe, przeszklone ściany, szczególnie na parterze, gdzie dostęp do nich jest bardzo łatwy. Montaż okien o dużej powierzchni zwykle znajduje się na stronie południowej, gdyż stamtąd dociera najwięcej słońca, mogącego doświetlić i dogrzać pomieszczenie na parterze, np. salon. Ale oprócz zalet, takie rozwiązanie ma jedną zdecydowaną wadę ? to właśnie duże okna są najczęstszą drogą, z której złodzieje przedostają się do naszych domów.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Zakup okien – na co zwrócić uwagę?   Wybierając projekty domów, szukamy takich, których kosztorys budowy nie będzie przekraczał naszych możliwości. Jednak oszczędności na placu budowy nie są już tak powszednie, jak niegdyś. Bardziej zwracamy już uwagę na koszty przyszłej eksploatacji, tym bardziej, że mamy obowiązek uzyskania certyfikatu energooszczędnego. Jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia…

    Read more
  • Jak w Anglii Angielskie domy, za sprawą mediów społecznościowych, programów telewizyjnych i reklam, zaczęły kojarzyć nam się z miejscem przytulnym, ciepłym, idealnie sprzyjającym relaksowi. W domach dominują jasne kolory – zarówno w pokojach, jak i łazienkach i kuchniach – które jeszcze bardziej powiększają nasze wnętrza i dają poczucie swobody domownikom. Domy właśnie w takim designie,…

    Read more