Ocieplenie budynku

Ocieplenie domu jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. To właśnie od niego zależy, ile opału zimą zużyjemy na ogrzanie całego domu. Od dawna producenci i naukowcy starają się znaleźć najlepszy materiał izolacyjny. Niezmiennie jednak pozostaje nim styropian. Można go stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i również na zewnątrz budynku. W związku z przeznaczeniem i wykorzystaniem styropianu powstały również różne jego rodzaje. Dzięki temu każdy z nas może wybrać najbardziej mu odpowiadający i potrzebny materiał ociepleniowy. Decydując się na konkretny rodzaj styropianu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego właściwości zależne od procesu produkcyjnego. Aby styropian dopuszczono jako materiał izolacyjny w budownictwie musi on spełniać wymagania zgodne z normą EN 13501-1. Chodzi o palność styropianu. Tylko materiały zaliczone do Euroklasy E dopuszczono do wykorzystania w branży budowlanej. Styropiany te są nazywane samogasnącymi. Styropian o dużej gęstości jest twardy. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim jako materiał izolacyjny co poniektórych elementów konstrukcyjnych budynków takich jak dachy, podłogi, elementy ścian i stropów żelbetowych, czyli wszystkich elementów, które są narażone na spore obciążenia. Styropian lekki wykorzystuje się przede wszystkim jako materiał do izolacji akustycznej. Ma on za zadanie wytłumienie wszelkich dźwięków uderzeniowych. Najmniej nasiąkliwy i odporny na działanie wody i wilgoci styropian stosuje się przede wszystkim do wykonywania izolacji w pomieszczeniach narażonych na działanie zmiennej wilgotności. Jest to przede wszystkim łazienka, basen, kuchnia i tym podobne. Styropian w tym przypadku nie może wilgnąć, gdyż inaczej nie spełni swego zadania. Styropian jest niestety nieodporny na działanie dużej ilości rozpuszczalników organicznych. W ten sposób również możliwa jest jego utylizacja. Aby dobrze dobrać grubość styropianu na wykonanie izolacji naszego domu najlepiej jest zapytać sprzedawcę w składzie budowlanym. O styropian możemy również zapytać kierownika naszej budowy, czy nawet architekta.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Okna energooszczędne poznamy po wartości współczynnika U ? zwróćmy uwagę, czy producenci okien podaję tę wartość dla całego okna, czy tylko na szyby. Współczynnik U dla całego okna w domach energooszczędnych nie może być wyższy niż 1,5 W/m2K, podczas gdy normy prawne przewidują, że domy jednorodzinne posiadają okna o współczynniku U 1,7 ? 1,8 W/m2K….

    Read more
  • Jak zadbać o żywotność rolet zewnętrznych i ją poprawić? Rolety zewnętrzne zdecydowanie nie należą do tych elementów budynków mieszkalnych, które wymienia się jakoś szczególnie często. Tak naprawdę każdy wolałby w ogóle nie musieć ich wymieniać, bo wiąże się to jednak z wieloma trudnościami i sporymi komplikacjami, wynikającymi z ich umiejscowienia. Jak zatem zadbać o rolety…

    Read more