Garaż w domu jednorodzinnym

Garaż w domu jednorodzinnym

Jeśli jesteśmy właścicielem domu jednorodzinnego budowa garażu wydaje się oczywistością. Jednak na decyzję gdzie garaż usytuować ma już wpływ wiele czynników, które musimy wziąć pod uwagę – usytuowanie terenu, kształt działki, orientacja domu względem stron świata, względy komfortu (garaż przy domu, czy w oddali). Na co zwrócić szczególną uwagę podpowiemy w cyklu artykułów dotyczących usytuowania garażu. Dziś zajmiemy się przypadkiem, kiedy mamy garaż wbudowany zagłębiony o jedną kondygnację pod budynkiem mieszkalnym. Takie rozwiązania stosuje się na małych działkach, gzie nie ma możliwości budowy garażu wolno stojącego.

Taki garaż ma tą niezaprzeczalną zaletę, że ma bezpośrednie połączenie z domem, co szczególnie przydaje się w złą pogodę. Możemy tam dodatkowo przeznaczyć przestrzeń na mały warsztat i pomieszczenia gospodarcze. Garaż nie zabiera miejsca na parterze, dzięki czemu mamy do dyspozycji pełną przestrzeń parteru na pomieszczenia mieszkalne. Takie usytuowanie ogranicza również starty ciepła z garażu, więc można sobie pozwolić na jego ogrzewanie, co z kolei ułatwia rozruch samochodu zimą.
A teraz wady. Normy budowlane dopuszczają maksymalne nachylenie zjazdu 25% – oznacza to, że jeśli garaż znajduje się 2,5 metra pod ziemią, zjazd musi mieć 10 metrów. Dodatkowo musimy zadbać o dobrą przyczepność opon na zjeździe – co w warunkach zimowych oznacza bardzo dużo pracy. Musimy również pamiętać o wykonaniu drenażu przed bramą garażową, aby woda z intensywnych opadów lub roztopów śniegu nie dostała się do garażu. Dodatkowo intensywne opady śniegu mogą nam przyblokować drzwi, co zmusi nas do odrzucania śniegu „pod górę”. Ściany garażu sąsiadujące z pomieszczeniami mieszkalnymi powinny być ponadto bardzo dobrze izolowane, aby nie przedostawały się przez nie spaliny. Należy dbać również o dobrą wentylację garażu.

W następnej części omówimy garaż wbudowany w parter domu jednorodzinnego

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Domki letniskowe Spędzając wakacje nad naszym polskim morzem możemy zauważyć, że z roku na rok przybywa drewnianych domków letniskowych na wynajem. Jest to bardzo dobra alternatywa dla murowanych pensjonatów i hoteli. Można wyliczać liczne zalety domków drewnianych. Jednym z nich jest odskocznia od naszych betonowych mieszkań czy domów, w których spędzamy niemalże cały rok. Zapach…

    Read more
  • Tanie domki Bieszczady

    Odpoczynek w Bieszczadach W dzisiejszych czasach gdy żyjemy szybko a naszym życiem rządzi stały pośpiech oraz wymagania narzucane przez społeczeństwo bardzo potrzebny jest odpoczynek zapewniający ,,wylogowanie się” z rzeczywistości. Zaczerpnięcie świeżego powietrza, niemyślenie o pędzie życia codziennego oraz chwilowe odizolowanie się od problemów może zapewnić nam wypoczynek na łonie natury. Nie trzeba szukać daleko. Znajdujące…

    Read more